6 Ocak 2014 Pazartesi

Karabulut Ailesinin Anayasası:))

Bilindiği gibi her ülkenin kendine göre olmassa olmaz  kanunları vardır. İnsanlar bu kurallara uyarak  toplumun huzur ve refahını sağlarlar. Bizimde Güney ilkokula başladığından beri evde ne huzur ne refah hiç bir şey kalmadı. Her gün yeni  yeni sorunlarla uğraşmaktan, evin içinde deli gibi bağıran bir kadın olup çıktım. Konuştum olmadı, kızdım olmadı, ceza verdim olmadı,  ödülendirdim olmadı, gibi gibi...Sordum, soruşturdum aldığım cevaplar beni hiç tatmin etmedi. Çaresizlik bu olsa gerek :(       En büyük sorunum tabi ki oğlumun ilkokula başlaması ile değişen davranışları.. Bugüne kadar salon erkeği bir oğlum varken şimdi serseri, çeteci, dövüşcü, ağzı pis bir oğlum var. İlk okulda bunları öğrenecekse  hiç okula gitmesin daha iyi diye düşünür oldum. Tamam kabul; ilkokul çocukları değiştirir ama ben bu değişikliğin bu kadar beni üzeceğini tahmin etmemiştim. Bu davranışların aynısını Aras yapsaydı bu kadar yadırgamazdım çünki çocuğun doğasında  var zaten, ama Güneyden asla....
Bir gün aslında Güney  sorunumun çözümünü bana kendisi söyledi. Asıl sorun aslında bizim evde kuralların olmaması imiş. Oğlum bana bizim evde kural yok dedi. Bunun üzerinde bende  Karabulut Ailesinin Anayasasını oluşturdum. Neden Kurallar değil de Anayasa derseniz ; 5 yaşındayken  Kreş öğretmeni (Nilüfer Öğretmenimiz)  okulda Sınıf Anayasasını çocuklarla birlikte oluşturduklarını ve bütün çocukların bu Anayasaya uyduklarını söylemişti.  Etkili olur diyerek bende kuralların adını Karabulut Anayasası olarak değiştirdim. Tabi bu kurallara hepimizin uyacağını söyledim ama kuralların hepsi Güney üzerine yazıldı. Anayasamız oluşturalı 1 hafta oldu ve Güneyde  büyük değişiklikler meydana geldi. Nasıl derseniz; Ödevini kendi yapmaya gayret gösteriyor, dişlerini fırçalıyor, kardeşi ile kavga etmiyor, kurallara itiraz etmiyor, kötü söz söylemiyor gibi gibi...Tabi bu kurallara uymanın ödülü ise 1 ay sonunda en az 20 gülen yüz alırsa  istediği bir oyuncağı yada istediği neyse alacak olmamız.....
Anayasamızı merak edenler için ....

KARABULUT AİLESİNİN ANAYASASI
ZORUNLU OLARAK UYULMASI GEREKEN GENEL KURALLAR
1 Sabah uyanınca ,tuvaletten sonra el yüz yıkanacak      
2 Her yemekten önce ve sonra  eller yıkanacak  sonra dişler fırçalanacak      
3 Yemekler sorun çıkartılmadan yemek masasında yenecek      
4 Yemek ayrımı yapılmadan o gün ne yemek varsa yenecek      
5 Kardeşler arasında oyuncak kavgası yapılmayacak,vurulmayacak      
6 Büyüklere ve küçüklere karşı kötü söz söylenmeyecek, vurulmayacak      
7 Televizyon anne ve babanın kontrolünde seyredilecek Özellikle saat 20:00 den sonra asla çizgi film açılmayacak.Bunun için ağlanmayacak.      
8 Anne ve babaya karşı istediğini elde edebilmek için ağlanmayacak.Kötü söz söylenmeyecek      
9 Uyku saatimi 21:30 olarak belirlenmiş olup uyku saati gelince dişler fırçalanarak uyumaya gidilecek      
10 Terbiyeli ve efendi bir çocuk olunacak. Aksi olunduğunda anne ve baba düşünme verecek      
  OKUL KURALLARI      
1 Okuldan gelindiği zaman eller yıkanacak,okul kıyafetleri çıkarılıp odanıza bırakılacak      
2 Okuldan gelince 1 saat dinlenilecek.Anne veya baba eve gelene kadar ödev yapılacak ve anne/baba  eve geldiğinde ödevi kontrol edecek, eğer ödev yanlış yada güzel olmamışsa itiraz edilmeden ödev tekrar yapılacak      
3 Öğretmenin okulda vermiş olduğu ödevler itiraz edilmeden öğretmenin istediği kadar okunacak.      
4 Okul defteri kitabı kalemi gibi eşyalara okulda ve evde sahip çıkılacak Okul çantası  ödev bittikten sonra toplanacak.      
5 Kalem kutusunda bulunan kurşun kalem, boya kalemleri, silgi kalemtraş makas, yapıştırıcı, artık kaybolmayacak .(Anne son kez boya kalemi alacak eğer kalemler kaybolursa bir daha almayacak)      
6 Okulda tenefüse çıkarken kalemleri kalem kutusuna konulacak.(Anne bunun takibini eksik kalemlerden anlayacak )      
7 Deftere yazı yazarken özenerek yazılcak anne beğenmediği yazıyı silip tekrar yazdıracak      
8 Okulda kantiden uzun şeker alınmayacak sağlığa zararlı şeker, vb şeyler yenmeyecek.      
9 Okulda yenmesi için çantaya konulan meyve , kek vb.  yenecek       
10 Salonda en çok sevdiğiniz 3 oyuncak olacak ve oyuncaklarla sadece  odanızda oynanacak. (Anne /baba dağınık gördüğü zaman oyuncaklarınızı sormadan çöpe atabilir.)       
11 Okulda arkadaşlarına kötü davranılmayacak dövülmeyecek kötü söz söylenmeyecek eğer vuran kötü söz söyleyen olursa öğretmenine mutlaka söylenecek
     
NOT: Yukarıdaki kurallar evde bulunan kişiler için geçerlidir. Yani Bu kurallara Güney,Aras,Anne, Baba da uymak zorundadır. 1 ay boyunca 20  gülen  yüz alan çocuk anne ve babası tarafından ödüllendirilecektir. Ödülün ne olduğuna anne ve baba karar verecek.(ödül çocuğun en çok istediği bir şey olabilir) Ağlayan yüz fazla ise çocuğa 1 ay boyunca istediği oyuncak,  çukolata, vb.  alınmayacak.
     

10 yorum:

 1. valla iyi fikir arkadaşım inşallah başarılı olur:)

  YanıtlaSil
 2. Hadi bakalım ya tutarsa😁

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnşallah tutacak tutmassa başka yöntemler bulurum bende:)

   Sil
 3. Oyyy ruhum sıkıldı valla. Ben uymam arkadaş. Aile anayasası falan değil çocuğu resmen cunta yönetimi altına almışsınız. İtiraz ediyorum. 2. ve 7. maddeye çekince koyuyorum. Yazım güzel değilse ne yapayım kardeşim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haklı olabilirsiniz ama Denize düşen yılana sarılırmış arkadaşım. Bilseniz bu cunta yönetiminin ne kadar işe yaradığını sonunda oğlum özüne döndü.Ama bu kurallar sadece benim düşüncelerim değil oğlumla birlikte karar verilerek alınmış kurallar ayrıca kuralları kabul ettiğine dair imza bile attı.:)

   Sil
  2. SEVGİLİ ÖZNE SENİ TANIDIM

   Sil
 4. Hadi bakalım Anayasa ne zaman delinecek. Aras'tan ümitliyim:=)

  YanıtlaSil
 5. Merhaba

  Bloğunuzu çok beğendim ve takipçiniz oldum. Sizi de bloğumda takipçi olmaya beklerim. Sevgiler
  http://mommyslifetime.blogspot.com/

  YanıtlaSil
 6. Güzel bir paylaşım olmuş. Teşekkürler. Nasıl takipçi olunuyor bilseydim ben de olurdum :) Sık kullanılanlara kaydettim. Ordan zaman buldukça girip okuyorum.

  YanıtlaSil

Hürriyet

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...